5 slávnych HSP

Kto sú to vysoko citliví ľudia (HSP)?

Vysoko citliví ľudia (známi tiež pod skratkou HSP) sú ľudia, ktorí vnímajú podnety vo svojom okolí, ale aj vnútri intenzívnejšie než zvyšok populácie. Môže za to ich citlivá nervová sústava. Navonok sa javia ako empatickí, zodpovední a hĺbaví. Objaviteľkou konceptu vysokej citlivosti je americká psychologička E. Aronová. Prvú knihu o vysokej citlivosti publikovala ešte v roku 1995.

Chcete zistiť, či ste vysoko citlivá osoba? Odkaz na test vysokej citlivosti, ako aj viac informácií nájdete tu.

Aké je miesto vysoko citlivých ľudí v spoločnosti?

Je zaujímavé, že vysoko citliví ľudia tvoria v populácii práve 20 %. Psychológ Jiří Tyl v tejto súvislosti spomenul Paretov princíp. Paretov princíp, Paretovo pravidlo alebo pravidlo 80:20 hovorí o tom, že za približne 80 % následkov môže 20 % príčin:

  • Microsoft napríklad zistil, že odstránením 20 % chýb zo svojich produktov zníži počet porúch o 80 %.
  • 20 % zločincov spácha 80 % zločinov.
  • 20 % zamestnancov odvedie 80 % práce.

Keď sa teda zamýšľame nad významom vysoko citlivých ľudí pre spoločnosť, nabáda sa vysvetlenie, že práve týchto 20 % môže byť prospešných pre zvyšných 80 % populácie. A skutočne, keď sa pozrieme do radov vedcov, politických lídrov a umelcov, nájdeme medzi nimi množstvo vysoko citlivých ľudí. Mnohí z nich ako napríklad Alanis Morissett, Kanye West a Lorde o svojej vysokej citlivosti prehovorili aj verejne, u historických postáv ako princezná Diana, Abraham Lincoln alebo Emily Dickinson môžeme vysokú citlivosť len predpokladať.

Tento článok vám bližšie predstaví päť slávnych ľudí, ktorí pravdepodobne patria medzi vysoko citlivých ľudí (HSP).

Albert Einstein
Image by WikiImages from Pixabay

Albert Einstein bol vedec, autor teórie relativity a nositeľ Nobelovej ceny za fyziku z roku 1921. Zomrel v roku 1955, dávno pred objavením konceptu vysokej citlivosti. Ako v prípade ostatných historických osobností, ani u Einsteina si nemôžeme byť celkom istí, že bol HSP. Pri pohľade na jeho biografiu sa nám však práve takýto záver natíska:

  • Hlboké úvahy o zákonitostiach prírody ho sprevádzali už v detstve.
  • V mladosti bol hlbokým veriacim, no vieru neskôr opustil, pretože ju považoval za nezlučiteľnú s vedou.
  • Mal problémy vyhovieť požiadavkám školského systému, v ktorom nie je miesto pre kreativitu a originalitu. Zároveň však dokázal dosiahnuť excelentné výsledky vo vedeckej činnosti.
  • Mal intuitívny prístup k riešeniu problémov.

Intuitívna myseľ je posvätný dar a racionálna myseľ je verný sluha. Vytvorili sme spoločnosť, ktorá uctieva sluhu a zabudla na svoj dar.

Albert Einstein
Nicole Kidman

Download - Nicole Kidman Png@nicepng.com

Austrálska herečka Nicole Kidman je natoľko známa, že ju zrejme netreba nijako zvlášť predstavovať. Do povedomia divákov sa zapísala úlohami vo filmoch Zlatý kompas, Tlmočníčka, Tí druhí, Austrália alebo Skôr než zaspím. Ako sama hovorí, preferuje náročné úlohy a mainstreamové filmy ani kasové trháky ju nijako zvlášť nelákajú.

O svojej vysokej citlivosti prehovorila v rozhovore s Jennifer Aniston. Okrem iného spomenula:

Väčšina hercov je vysoko citlivá. Je to neuveriteľný paradox. Musíte mať hrošiu kožu, no pri práci ju mať nemôžete. Takže je to konštantné hľadanie rovnováhy – ako si zachovať ľudskosť, zraniteľnosť a autenticitu a zároveň, ako sa tým všetkým nenechať ovplyvniť. 

Nicole Kidman
Mahatma Gándhí
Image by PDPics from Pixabay

Mahatma Gándhí sa narodil ako Mohandas Karamchand Gándhí v roku 1869. Pôsobil ako právnik, politik, spisovateľ a aktivista. Známym sa stal vďaka nenásilnému odporu voči britskej koloniálnej nadvláde. Už v detstve mu boli blízke myšlienky vegetariánstva a tolerancie voči iným náboženstvám zakorenené v indickom šivizme.

Gándhího príbeh je príbeh hanblivého a utiahnutého vysoko citlivého muža a jeho premeny na jedného z najinšpiratívnejších lídrov 20. storočia.

Vo svojich memoároch spomína príhodu, ktorá sa mu stala ako členovi vegetariánskeho klubu počas štúdií v Anglicku. Keď mal vystúpiť s príhovorom pred hŕstkou zúčastnených, začala sa mu točiť hlava a prišlo mu nevoľno, takže príhovor napokon nedokázal ani len prečítať z papiera. Bol to ten istý muž, ktorý sa o niekoľko rokov neskôr angažoval za postavenie menšín v Južnej Afrike a viedol Indov k nezávislosti v roku 1947.

Jane Goodall
Zdroj: https://janegoodall.org/our-story/about-jane/

Vysoko citliví ľudia si zvyčajne dokážu vytvoriť silné puto k zvieratám. Dôkazom toho je aj britská etologička Jane Goodall. Známou sa stala vďaka svojmu výskumu šimpanzov v Tanzánii. 

Podobne ako Kanye West, ktorého príbeh predstavíme neskôr, aj ona zanechala štúdium predčasne, aby nasledovala svoj sen. Určitú dobu pracovala ako asistentka a sekretárka, až kým sa jej napokon nepodarilo dostať sa do Afriky. Tam sprvoti asistovala antropológovi Louisovi Leakeymu. Vlastnému výskumu sa venovala od 60. rokov. V roku 1965 jej Univerzita v Cambridgi udelila doktorský titul. Je jednou z mála ľudí bez ukončeného vysokoškolského štúdia, ktorým univerzita udelila titul PhD. Počas života vydala niekoľko kníh a aktívne sa angažovala v otázkach životného prostredia.

Kanye West

Graphic Royalty Free West Png Photos Only Image X - Kanye West@nicepng.com

Kanye West sa narodil v roku 1977 v Atlante, USA. Univerzitné štúdium zanechal už po prvom roku, aby sa naplno venoval hudbe. Prerazil v roku 2004 s albumom The College Dropout, ktorý získal o rok nato Grammy. Kritici ocenili najmä jeho sofistikovanosť a inteligentné výrazové prostriedky, ako aj tematickú pestrosť – v albume sa snúbia autorove úvahy, politické názory, náboženské presvedčenie a humor.

V roku 2016 prekonal psychické zrútenie a musel byť osem dní hospitalizovaný. O tejto udalosti, ako aj o svojej vysokej citlivosti otvorene prehovoril v roku 2018, keď sa stal hosťom rozhlasovej šou The Breakfast. 

Ako HSP (vysoko citlivá osoba) pochybujete o všetkom, ničomu neveríte. Vidíte cez celú simuláciu, každý je falošný, každý to len hrá… a potom sa s niekým spriatelíte a tá jediná osoba, ktorej veríte, vás opustí – nedokážem vyjadriť, ako veľmi traumatizujúce to bolo.

Kanye West pre rozhlasovú stanicu Power 105.1s

Naráža pritom na svoj vzťah s reperom Jay-Z, ktorý bol naštrbený už od roku 2014, keď Jay-Z neprišiel na ich svadbu s Kim Kardashian. Kanye West v tom istom roku priznal, že trpí bipolárnou poruchou a vydal dva albumy zamerané na duševné zdravie – ye a Kids See Ghosts.

Zdroje

  • https://psychologie.cz/nenahraditelni/
  • https://silentcedars.wordpress.com/2015/11/23/highly-sensitive-men-hsm-and-the-example-of-gandhi/
  • https://extratv.com/2018/05/01/kanyes-no-holds-barred-interview-about-mental-breakdown-jay-z-and-more/
  • https://www.britannica.com/biography/Albert-Einstein
  • https://www.britannica.com/biography/Mahatma-Gandhi
  • https://www.britannica.com/biography/Jane-Goodall
  • https://www.britannica.com/biography/Nicole-Kidman
  • https://www.britannica.com/biography/Kanye-West
  • https://janegoodall.org/our-story/about-jane/
  • https://thecreativemind.net/3672/nicole-kidman-on-fame-and-actors-as-highly-sensitive-people/
 3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *