Ako na sebalásku, ak ste vysoko citlivá osoba

Ak by som ťa požiadal/a, aby si vymenoval/a všetky veci, ktoré miluješ, ako dlho ti potrvá, kým spomenieš seba?

nápis na dverách budovy v Tel Avive

Existuje viacero dôvodov, prečo môžu mať vysoko citliví ľudia (HSP) problémy so sebaláskou. Na jednej strane na seba častokrát kladieme veľmi vysoké nároky, na strane druhej sme náchylnejší na traumu a citlivejší voči reakciám ľudí v našok okolí. Nech je už váš dôvod akýkoľvek, verím, že v tomto článku nájdete inšpiráciu, ako to napraviť.

Presvedčte sa, že ste hodný sebalásky

Pred tým, ako sa zasypete sebaláskou, musíte veriť, že ste jej hoden.

Prijímame lásku, ktorú si myslíme, že si zaslúžime.

Stephen Chbosky

V tejto súvislosti by som vám chcela pripomenúť, že sebaláska nie je podmienečná. Inými slovami, nie je to niečo, čo si treba zaslúžiť. Nie je to luxus, je to nevyhnutnosť. No aj napriek tomu sa nájde množstvo ľudí, ktorí veria, že si ju nezaslúžia. Jednou z možných príčin je hlboko zakorenené negatívne vnímanie seba samého. Dobrou správou je, že svoj mozog môžete preprogramovať tak, aby vás vnímal v pozitívnejšom svetle. Ako na to? Jednoducho skúste opakovať pozitívne afirmácie.

Takzvané pozitívne afirmácie sú krátke vety v prvej osobe a väčšinou prítomnom čase. Pomáhajú nám upriamiť myseľ na kladné stránky našej osobnosti a myslieť pozitívne. Sú skvelým nástrojom, ako si zvýšiť sebavedomie a upevniť pocit sebahodnoty. 

Ako je to možné? Ako hovorí staré príslovie: stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou. Nie že by ste si mali rovno klamať (nemá zmysel navrávať si, že ste výborný klavirista, ak ste na tomto hudobnom nástroji nikdy nehrali), ide skôr o to, že ak si niečo opakujeme, napokon tomu sami uveríme.

Pozitívne afirmácie sú výborným pomocníkom aj vtedy, ak sú vaším preferovaným jazykom lásky slová uistenia (viac na túto tému nižšie) a ste obklopení ľuďmi, ktorí svoju náklonnosť voči vám nedávajú najavo slovne. Ak si budete napríklad opakovať, že ste skvelá osoba a vaši kolegovia s vami radi pracujú, váš mozog si zapamätá obsah tejto správy, ale časom zabudne, či ste to boli vy alebo váš šéf, kto vám ju povedal. 

Photo by Caroline Veronez on Unsplash

Pozitívne afirmácie sa môžu týkať najrôznejších oblastí. Začať môžete napríklad týmito:

  • Som vďačný/á za svoje telo a spokojný/á so svojím vzhľadom.
  • Som dobrý/á otec/matka, kamarát/kamarátka, partner/partnerka a ľudia v mojom živote si ma vážia.
  • Odpúšťam samému/samej sebe za chyby, ktoré som urobil/a v minulosti.
  • Nech budúcnosť prinesie do môjho života čokoľvek, som na to pripravený/á.
  • Každý deň mi prináša možnosť učiť sa a rásť.
  • Som dobrý človek a nemusím to nikomu dokazovať.

Časom môžete zaradiť aj afirmácie týkajúce sa vašej vysokej citlivosti. Najlepšie je opakovať ich nahlas každý deň po dobu aspoň jedného mesiaca a pozerať sa pritom do zrkadla.

  • Som vďačný/á za svoju vysokú citlivosť.
  • Vysoká citlivosť je moja superschopnosť.
  • Ľudia okolo mňa oceňujú jedinečné vlastnosti, ktoré mám vďaka svojej vysokej citlivosti.
  • Bez vysokej citlivosti by som nebola tým, kým som.
  • S každým dňom dokážem zaobchádzať so svojou vysokou citlivosťou lepšie a lepšie.
  • Rozumiem svojim vysoko citlivým potrebám a rešpektujem ich.
  • Vážim si svoje vysoko citlivé ja a zaslúžim si, aby to robili aj ostatní.

Poznajte samých seba

Nosce te ipsum. Poznaj seba samého. Tak znejú slová, ktoré boli údajne vyryté nad vstupom do Apolónovho chrámu v Delfách, a ktoré nás nabádajú zostúpiť do hlbín našej duše.

So sebaláskou je to podobné ako s láskou v partnerskom vzťahu. Keď sa do niekoho zaľúbite, chcete o ňom vedieť všetko. Všetko to dobré a (ak je to skutočná láska a nie len pobláznenie) aj to zlé. A ako v prípade partnerského vzťahu, aj pri sebaláske je dôležité prijať to, čo zistíte, s rešpektom a súcitom. Jedine tak môžeme byť zraniteľný a vytvoriť si pevné puto. 

Pravdepodobne sa teraz chytáte za hlavu a hovoríte si, že samých seba predsa poznáte. No je to skutočne tak? V bežnom živote sme častokrát natoľko zamestnaní ostatnými ľuďmi (či už sa o nich úprimne staráme alebo ich súdime), že na introspekciu nám neostáva čas ani energia. A ak do svojho vnútra nahliadneme, častokrát máme tendenciu vyhýbať sa určitým nie až tak pekným miestam. U vysoko citlivých ľudí pozorujeme aj opačný paradox – sú introspektívni až príliš a ak si nedajú pozor, môžu skĺznuť do ruminácie a špirály negatívnych myšlienok.

Photo by Anthony Tori on Unsplash

Ako sa tomu vyhnúť? Skúste k introspekcii pristupovať vedome a so sebasúcitom. Ako východisko vám poslúži niektorá z týchto techník:

  • Píšte si denník – Skúste svoje myšlienky vložiť na papier, získate tak možnosť vrátiť sa k nim neskôr a pozrieť sa na ne s odstupom a hlavne sebasúcitom. Okrem písaného slova môžete využiť aj iné spôsoby vyjadrenia, napríklad kresbu alebo koláž.
  • 36 otázok, ktoré vám pomôžu zaľúbiť sa  – Určite ste už počuli o autorke konceptu vysokej citlivosti Elaine Aron. Pravdepodobne však ani netušíte, že aj jej manžel Arthur Aron je uznávaný psychológ a autor sady otázok, ktoré sa stali známe ako 36 otázok, ktoré vám pomôžu zaľúbiť sa. O čo ide? Aktéri sa striedajú a odpovedajú na čoraz osobnejšie otázky: Prvá otázka vám napríklad umožní zamyslieť sa nad tým, koho by ste pozvali na večeru, ak by to mohol byť ktokoľvek na svete. Posledná otázka vás nabáda, aby ste sa s partnerom podelili o problém, ktorý vás trápi a pokúsili sa nájsť spoločné riešenie. Cieľom týchto otázok je navodiť pocit intimity a zraniteľnosti. Ak si trúfate zastúpiť obidve strany konverzácie, 36 otázok nájdete v slovenčine napríklad tu.
  • MBTI – Snaha klasifikovať ľudí podľa typu osobnosti je stará ako ľudstvo samo, určite je vám známa napríklad Hippokratova typológia, ktorá delí ľudí na cholerikov, melancholikov, sangvinikov a flegmatikov. Myers-Briggs Type Indicator (MBTI) alebo po slovensky indikátor typu osobnosti podľa Myersovej a Briggsovej je osobnostná typológia, ktorá rozoznáva 16 základných typov osobnosti. Test MBTI nájdete napríklad na tejto stránke. Výsledok testu MBTI vás môže podnietiť k tomu zamyslieť sa nad svojimi silnými a slabými stránkami. Aj v tomto prípade platí, že k výsledku by ste mali pristupovať s rešpektom a súcitom so sebou samým.
  • Navštívte odborníka – Ak vo svojom vnútri narazíte na nespracované zranenia či traumy alebo cítite, že váš vzťah so sebou samým je príliš narušený, navštívte psychológa.

Milujte sa správne

Dopomôcť vám k tomu môže Chapmanových 5 jazykov (seba)lásky.

Chapmanov bestseller 5 jazykov lásky sa na pultoch kníhkupectiev objavila pred viac než 30 rokmi a za tento čas si našiel mnoho priaznivcov z radov laikov aj odbornej verejnosti. Gary Chapman vo svoje knihe čerpá z bohatých skúseností s párovým poradenstvom, počas ktorého si všimol, že ľudia preferujú rôzne prejavy lásky. 

Ako príklad použijem konverzáciu dvoch mladých žien o vzťahu s priateľom na diaľku, ktorú som nedávno prepočula v autobuse:

A: Ako často ťa chodí navštevovať?

B: Každý víkend.

A: A ako dlho za tebou musí cestovať?

B: Skoro 6 hodín.

A: (ohromene) To ťa musí veľmi milovať.

B (trochu smutne) : Neviem, nikdy mi to nepovedal.

Prvá účastníčka rozhovoru je ohromená, pretože jej preferovanými jazykmi lásky sú skutky služby a spoločne strávený čas. Druhá zo žien o láske svojho priateľa pochybuje, pretože ju nevyjadril tak, ako by očakávala – slovami uistenia.

Ďalšie jazyky lásky je prijímanie darov a fyzický dotyk. 

Photo by Bethany Beck on Unsplash

Ak sa zaujímate o sebarozvoj a oblasť vzťahov, pravdepodobne ste už o tomto koncepte počuli. Možno ste o tom už aj prehodili pár slov so svojím partnerom. Čo pre vás môže byť nové, je myšlienka aplikovať tento koncept na vzťah k sebe samému a prejavovať lásku voči sebe samému cielenejšie.

Tu je niekoľko tipov, ako začať:

  • Slová uistenia – napíšte si list z pohľadu osoby, ktorej na vás záleží, píšte si denník a sústreďte sa v ňom na svoje úspechy, opakujte si pozitívne afirmácie
  • Prijímanie darov – kúpte si pomôcky na svoje záľuby, kúpte si niečo, čo vám urobí radosť, aj keď to nutne nepotrebujete, investujte do kvalitného jedla a oblečenia
  • Spoločne strávený čas – zarezervujte si sedenie s psychológom alebo koučom, pozvite sa na rande, nájdite si čas na modlitbu alebo meditáciu
  • Skutky služby – naučte sa povedať nie a požiadať o pomoc, pozvite sa na dobrú večeru, upracte si byt
  • Fyzický dotyk – kúpte si permanentku do posilňovne alebo sa prihláste na tanečný kurz, zainvestujte do oblečenia z kvalitných materiálov a kozmetiky vhodnej pre citlivú pleť, zaspávajte pod záťažovou dekou

Ako je z uvedených príkladov zrejmé, sebaláska nie je o luxuse alebo rozmaznávaní sa. Ide skôr o to urobiť to, čo je pre nás najlepšie, aj keď nám to niekedy príde zaťažko – napríklad povedať nie alebo vyraziť do posilňovne.


Aký je váš preferovaný jazyk (seba)lásky?

 5

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *