Dovolenková sezóna síce ešte nie je v plnom prúde, ale mne ako vysoko citlivej osobe (HSP) sa osvedčilo cestovať práve na jar a na jeseň, keď sa letoviská ešte nenaplnili davmi turistov a teploty sa ešte nešplhajú k 40° C. V nasledujúcom článku nájdete niekoľko odporúčaní, ktoré vám pomôžu predísť tomu, aby sa váš vytúžený oddych zmenil na nočnú moru
Destinácia
Každý z nás má vysnívané miesto, ktoré by v živote chcel navštíviť. Pre vysoko citlivých ľudí je to často miesto s hlbším významom. Z mojej skúsenosti sú vysoko citliví ľudia menej náchylní vybrať si dovolenkovú destináciu len preto, že je práve v kurze a že fotky z nej sa budú dobre vynímať na ich instagramovom profile.
Ak je vaša vysnívaná destinácia v zahraničí, zvážiť by ste mali jazykové aj kultúrne rozdiely. Zatiaľ čo v Holandsku si vystačíte celkom dobre aj s angličtinou, pred cestou do susedného Maďarska by ste si mali do batožiny pribaliť aj nejaký ten slovník. Zatiaľ čo v Nemecku môžete očakávať štýl života podobný tomu nášmu, v Maroku sa budete musieť prispôsobiť miestnym zvyklostiam. Pri cestách mimo Európy môže karty zamiešať aj časový rozdiel.
Načasovanie
Výberu času, kedy sa na dovolenku vydáte, by ste mali venovať aspoň takú pozornosť ako výberu destinácie. Zatiaľ čo dovolenka v Aténach začiatkom októbra vám pravdepodobne prinesie vytúžený oddych, vybrať sa do gréckej metropoly na vrchole turistickej sezóny znie popravde ako peklo aj pre tých, čo vysoko citliví nie sú. Som si istá, že nedozerné davy turistov a tropické teploty vám na nálade nepridajú.
Cestovanie mimo sezóny má okrem toho ešte aj ďalšiu výhodu: všetko je vtedy lacnejšie. Ak by ste si teda počas hlavnej sezóny mohli dovoliť len hostel, mimo nej sa môžete za rovnakú cenu ubytovať v hoteli a dožičiť si tak väčšie pohodlie.
Program
Aj vás na dovolenke ovládne túžba všetko vidieť, všetko zažiť a všetko vyskúšať? Táto túžba je zväčša poháňaná vedomím, že na tomto mieste sme prvý a možno posledný krát, pretože v budúcnosti sa nám nemusí naskytnúť príležitosť na návrat. A hoci táto túžba k cestovaniu neodmysliteľne patrí, pre HSP môže byť viac na škodu než na úžitok. Ísť na hranice svojich možností sa rozhodne nestotožňuje s relaxom, ktorý si väčšina z nás s dovolenkou spája.
Predísť takejto situácii môžete plánovaním. V pokoji svojho domova ešte pred tým, ako vás zachváti cestovná horúčka, si zostavte itinerár. Majte pritom na pamäti, že menej je viac. Na druhej strane sa však nesnažte mať kontrolu nad každou minútou svojho dňa. Pokúste sa o rovnováhu medzi plánovaním a spontánnosťou. Nebudete tak musieť mať výčitky, ani ak sa rozhodnete pospať si ráno o čosi dlhšie.
Ubytovanie a doprava
Pri výbere ubytovania a spôsobu dopravy je dôležité správne odhadnúť svoje možnosti. Možno vás to zaskočí, ale aj vysoko citlivá osoba môže celkom dobre zvládnuť noc v hosteli a cestu nočným autobusom. Oboje som si vyskúšala na vlastnej koži. A hoci sa dá zvládnuť oboje (v prípade spomínanej nočnej cesty autobusom som rovno na druhý deň ráno šla do práce), ani jedno ani druhé k mojej predstave oddychovej dovolenky nepatrí.
Ja osobne preferujem súkromné ubytovanie pred hotelovým. Vyhovuje mi, že na takýchto miestach je väčšinou k dispozícii kuchynka (a ja sa ráno nemusím vzdávať svojej obľúbenej šálky mätového čaju) a s prenajímateľom sa dá väčšinou dohodnúť na flexibilnom checkine a checkoute.
Čo sa týka dopravy, nepatrím k tým, čo sa boja lietania. Okrem pohodlia ma však zaujíma aj to, aký dopad bude mať moja cesta na životné prostredie. Hoci ja sama nemám vodičák, kvôli flexibilite preferujem auto pred autobusom či vlakom.
Balenie
S balením by ste mali začať v predstihu, aby ste sa vyhli zbytočnému zhonu. A čo so sebou vlastne zobrať? Výber oblečenia prirodzene závisí od počasia vo vašej cieľovej destinácii, zabudnúť by ste však nemali na maličkosti, ktoré robia veľký rozdiel. Pre mňa sú nimi:
- opaľovací krém
- klobúk
- vejár
- mätový čaj (môžete nahradiť akýmkoľvek jedlom alebo nápojom, ktoré máte radi a ktoré môže byť vo vašej cieľovej destinácii nedostatkovým tovarom)
Okrem hmotných vecí si so sebou „pribaľte“ aj vhodného spoločníka. Ideálne niekoho, kto je blízky vášmu srdcu a s kým fungujete ako zohratá dvojica. Skrátka parťáka, na ktorého sa budete môcť spoľahnúť a bude rešpektovať vašu vysokú citlivosť a potreby.