Štyri postavy, ktoré vám pripomenú, aké krásne je byť vysoko citlivou osobou

Povedzme si na rovinu, byť vysoko citlivou osobou (HSP) v dnešnom uponáhľanom svete nie je vždy jednoduché. Zrýchľujúce sa životné tempo na nás kladie čoraz väčšie nároky. Naše zmysly sú neustále bombardované záplavou podnetov. Nečudo, že čoraz viac vysoko senzitívnych ľudí nevníma svoju citlivosť ako dar, ale naopak ako prekliatie. V tomto článku sa zoznámite so štyrmi literárnymi a filmovými postavami, vďaka ktorým možno zmeníte pohľad na vysokú citlivosť aj samých seba 🙂

1. Anna Shirleyová

zo série kníh o Anne zo Zeleného domu od Lucy Maud Montgomeryovej

Kto by nepoznal príbeh pehavej siroty z Ostrova princa Eduarda, ktorú si adoptujú súrodenci Cuthbertovci. Prvá kniha o Anne Shirleyovej z pera kanadskej spisovateľky Lucy Maud Montgomeryovej sa na verejnosti objavila v lete roku 1908 a úspech ani ďalšie pokračovania na seba nenechali dlho čakať. Čitatelia sa tak stávajú svedkami Anninej postupnej premeny na ženu, učiteľku, matku a spisovateľku.

Čo sa však v priebehu rokov nemení je Annina schopnosť vnímať svet okolo seba, ale aj pocity vo svojom vnútri intenzívnejšie než jej rovesníci – vlastnosť, ktorá spočiatku privádza do pomykova nielen jej vychovávateľov, ale aj ostatných obyvateľov Avonlea. Počiatočné rozpaky sa však rozplynú, keď si ľudia v jej okolí začnú uvedomovať, že to práve Annin súcit, nekonečná fantázia, optimizmus a idealizmus prinášajú do ich ospanlivého malomestského života vytúžené oživenie.

Anna Shirleyová sa zapísala nielen do sŕdc obyvateľov Avonlea, ale celých generácií čitateľov. Bola to koniec koncov ona, kto nás naučil, že ak cítime naozaj hlboko, život sa nám občas bude zdať ako hotový „cintorín pochovaných nádejí“. No práve vďaka hĺbke, s akou cítime, dokážeme premeniť aj obyčajný rybník na Trblietavé jazierko a nikdy neprestaneme hľadať svoju spriaznenú dušu.

2. Charlie Kelmeckis 

z knihy Charlieho malé tajomstvá od Stephena Chboskeho

Kniha Charlieho malé tajomstvá sa po prvý raz objavila na pultoch kníhkupectiev už pred viac než dvoma desaťročiami. Za tento čas však nestratila nič na svojej aktuálnosti, ba práve naopak. Vďačí za to najmä nadčasovosti tém, ktoré v nej Chbosky rozoberá (autor si za ne vyslúžil prezývku moderný Salinger). Román zachytáva šestnásťročného Charlieho na ceste do dospelosti, na ktorej sa musí vyrovnať s viac či menej bežnými tínedžerskými problémami, psychickými ťažkosťami a pohnutou minulosťou.

Hlavný hrdina knihy Charlieho malé tajomstvá by sa dal charakterizovať rôznymi, na prvý pohľad protichodnými, prívlastkami. Charlie je:

  • priateľský a plachý zároveň
  • naivný, no inteligentný
  • rezervovaný, ale starostlivý
  • mimoriadne introspektívny a beztak vnímavý k svojmu okoliu

Netrúfam si odhadnúť, nakoľko sa na Charlieho charaktere podpísal jeho vek, prostredie, v ktorom vyrastá, či životné skúsenosti. Som si však istá, že najmä posledný bod rezonuje s väčšinou HSP. Ak by ste Charlieho stretli v reálnom živote, možno by ste si ho ani nevšimli. On by si však určite všimol vás. Je ako špongia, ktorá nasáva všetko, čo sa navôkol deje. To, čo vidí, neodsudzuje, naopak, snaží sa pochopiť. Mať vo svojom okolí niekoho takého je skutočne vzácne.

 A Patrick povedal čosi, na čo, myslím, nikdy nezabudnem.
„On je taká tichá voda.“
Bob znova prikývol. A všetci v miestnosti prikývli tiež. [ ... ]
„Vidíš veci. Nehovoríš o nich. A pochopíš ich.“
Nevedel som, že ostatní si o mne niečo myslia.  [ ... ] A rozplakal som sa. A nikto v tej miestnosti sa na mňa nepozeral ako na idiota. A potom som sa fakt rozplakal. Bob zodvihol pohár a požiadal o to aj ostatných.
„Na Charlieho.“
A všetci povedali: „Na Charlieho.“

3. Luna Lovegoodová

z knižnej série o Harrym Potterovi od J. K. Rowlingovej

Luna, rovnako ako Harry, študuje na Rokfordskej strednej škole čarodejníckej. A hoci je celý čarodejnícky svet len výplodom fantázie britskej spisovateľky J. K. Rowlingovej, Luna Lovegoodová svojou excentrickosťou prekonala všetkých jeho hrdinov. Autorka samotná ju nazvala anti-Hermionou, pretože zatiaľ čo Hermiona je „logická a v mnohých ohľadoch nepoddajná, Luna je schopná uveriť desiatim nemožným veciam ešte pred raňajkami“.

Inými slovami, zatiaľ čo Hermiona sa pohybuje v mantineloch logiky a faktov, Luna sa spolieha na svoju intuíciu. Tá v prípade vysoko citlivých ľudí nie je ničím iným, než pomerne prozaickou schopnosťou vyabstrahovať informácie z množstva podnetov, ktoré už od detstva prijímajú svojimi zmyslami. Pamätáte si napríklad na to, ako Luna vyriešila fénixovu hádanku v časti Harry Potter a Dary Smrti? Na otázku „Čo bolo najprv – fénix alebo plameň?“ geniálne odvetila, „ že kruh nemá začiatok“ a dvere sa otvorili.

A hoci ani jeden spôsob zmýšľanie nie je zákonite lepší či horší, Luna si za ten svoj vyslúžila posmešky a šikanovanie. O to obdivuhodnejšia je jej vnútorná sila a autentickosť. Tie sa navonok prejavujú ako schopnosť prijať samú seba aj ostatných a byť tu pre priateľov aj v tých najťažších časoch.

Nie nadarmo jej autorka dala priezvisko Lovegoodová 🙂

4. Amélie Poulainová

z filmu Amélia z Montmartru od režiséra Jeana-Pierra Jeuneta

Hneď na úvod sa musím priznať, že Amélia je moja obľúbená filmová HSP 🙂 Nebolo tomu tak však vždy…

Film Amélia z Montmartru sleduje osudy mladej parížskej servírky Amélie Poulainovej, ktorej život sa náhle zmení v deň smrti Princeznej Diany (pravdepodobne ďalšej HSP). Keď vo svojom byte nájde škatuľku s detským pokladom, rozhodne sa vypátrať jej pôvodného majiteľa, čím sa dajú do pohybu ďalšie udalosti a do deju vstupujú nové postavy.

Keď som film pred rokmi videla po prvýkrát, nechápala som, čo je na hlavnej postave také výnimočné.

  • V detstve trávila veľa času osamote.
  • Svojich rodičov miluje aj napriek tomu, že jej nerozumejú.
  • Baví ju klásť si hlúpe otázky o svete a meste, v ktorom žije.
  • Nad vecami premýšľa dlho do noci.
  • Záleží jej na ľuďoch v jej okolí.
  • Rada si všíma drobné detaily.

Ale nežije tak azda každý?

Vtedy som ešte ani len netušila, že existuje niečo také ako vysoká citlivosť a že väčšina ľudí nevníma svet tak intenzívne ako ja alebo Amélia. Keď som sa k filmu vrátila pred pár mesiacmi, dokázala som sa naň pozrieť inými očami.

Amélia nás nenaučila len to, že sa máme tešiť z drobných radostí, ale aj to, aké nádherné je byť vysoko citlivou osobou a nachádzať malé zázraky tak povediac na každom kroku.


Aj keď sú všetky tieto postavy vymyslené, ich život nebol ani zďaleka ako z rozprávky. Aj napriek úskaliam a ťažkostiam, ktoré prekonávajú, si však získali milióny priaznivcov po celom svete. Dovolím si tvrdiť, že sa im to nepodarilo napriek ich vysokej citlivosti, ale práve vďaka nej. A keď sa to podarilo im, môže sa to podariť aj vám.

Veď každá vysoko citlivá osoba má v sebe kúsok z

  • Anninej fantázie,
  • Charlieho všímavosti,
  • Luninej intuície
  • a Améliinej schopnosť tešiť sa z obyčajných vecí

Ktorá vysoko citlivá postava je vám najsympatickejšia?

 6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *