Zima, to je vržďanie čerstvo napadaného snehu pod vašimi nohami, radosť, že sme sa po roku zas stretli pri štedrej večeri, vôňa ihličia a mandariniek, príležitosť zababušiť sa do deky a prečítať si knihu, ktorú ste tak dlho odkladali…
… ale aj skracujúce sa dni, predvianočný zhon a stres, staré rany, ktoré sa otvárajú pri stretnutiach s rodinou a priateľmi, menej príležitostí tráviť čas vonku a načerpať vitamín D zo slnka, suchý vzduch z kúrenia, stres pri pomyslení na to, že ďalší rok je za nami a neistota z toho, čo nám prinesie ten ďalší.
Ak patríte medzi vysoko citlivých ľudí (HSP), pravdepodobne na vás všetky tieto zimné radosti a starosti doliehajú o čosi intenzívnejšie než na ostatných ľudí. Tento článok prináša niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vychutnať si toto obdobie na maximum.
Premeňte svoj domov na oázu pokoja
Zima je obdobie, keď trávime v útrobách našich domov či bytov viac času než kedykoľvek inokedy. Je preto dôležité, aby sme sa tam cítili čo najpríjemnejšie. Hygge je štýl bývania, ktorý kladie dôraz na jednoduchosť a pohodlie. V interiéroch zariadených v tomto štýle dominujú teplé tóny, prírodné materiály a tlmené osvetlenie – čo viac si ako vysoko citlivá osoba môžete priať?!
Keď už spomíname osvetlenie, to je v časoch krátkych dní a dlhých večerov mimoriadne dôležité. Pohľad na oheň v kozube a svetlo sviečky zahreje nielen na tele, ale aj na duši. Soľné lampy vraj zlepšujú spánok, čistia vzduch a neutralizujú elektromagnetickú radiáciu.
Chýba vám energia, trápia vás výkyvy nálad a nekontrolovateľná chuť na sladké? Zainvestovať by ste mali do lampy s denným svetlom. V zimnom období zápasí mnoho ľudí s tzv. zimným bluesom alebo sezónnou afektívnou poruchou. Spôsobuje ju nedostatok denného svetla, ktorý je zodpovedný za zvýšenú tvorbu hormónu spánku melatonínu. Lampy s denným svetlom imitujú slnečné žiarenie a tak potláčajú tvorbu melatonínu na úkor tvorby hormónu šťastia serotonínu.
V predvianočnom období sa nenechajte zlákať na nákup výstredných dekorácií a stavte na striedmosť. Ak pred plastom uprednostníte ozdoby z prírodných materiálov či papiera, poďakuje sa vám nielen životné prostredie, ale aj vaša peňaženka.
Zimné obdobie nám prináša menej príležitostí na pohyb v prírode. Ak sa vydáte do najbližšieho kvetinárstva, môžete si kus prírody preniesť k sebe domov. Rozdiel pocítite už keď do miestnosti umiestnite niekoľko rastlín. Na trhu sú dostupné aj nenáročné druhy, ktoré sa hodia do každého príbytku.
Vytýčte si hranice
Vysoko citliví ľudia (HSP) často zápasia s tým nájsť optimálnu mieru socializácie. Kontakt s ľuďmi môže viesť k zahlteniu, izolácia za pootvára dvierka depresiám, úzkosti a ďalším neduhom. Preto je dôležité socializovať sa s mierou a s rozumom.
Ešte pred tým, ako sa vrhnete do víru sviatočných návštev, porozmýšľajte, ako na vás jednotliví ľudia pôsobili v minulosti. Pred kým musíte chrániť svoju energiu? A s kým ste naopak v bezpečí? V súvislosti s prvou skupinou ľudí si skúste vytýčiť jasné hranice.
Pomôcť vám môže vizualizačné cvičenie, pri ktorom si predstavíte samých seba obkolesených bublinou. Táto bublina predstavuje vaše energetické pole. V jej vnútri ste v bezpečí. Spozornieť by ste mali, ako náhle nadobudnete pocit, že druhá osoba sa prediera do vašej bubliny. V tejto chvíli je potrebné uvedomiť si, že „nie“ je celá veta a váš vnútorný pokoj je dôležitejšie než akýkoľvek spoločenský bontón.
Dajte si pozor na jedálniček
Obdobie Vianoce a Nového roka je tradične vnímanie ako obdobie hojnosti a veselosti. Aj tu sa však oplatí vsadiť na striedmosť a s jedlom a pitím to nepreháňať. Na vianočných trhoch sa vyhnete punču a iným alkoholickým nápojom. Ak si chcete dopriať niečo chutné, skúste to radšej s horúcou čokoládou – ak je pripravená z poctivých surovín, je bohatá na antioxidanty, zlepšuje náladu a podporuje mozog a krvný obeh.
Ďalšou potravinou, ktorej sa radšej vyhnite, je rafinovaný cukor. Vo väčšine koláčov sa dá nahradiť prírodnými alternatívami – miesto kuchárok našich mám a starých mám sa v tento ohľade radšej inšpirujte vegánskou a raw kuchyňou.
Ak si chcete dopriať ťažšie jedlá, použite ako prílohu kúsok pomaranča alebo ananásu – podporujú trávenie aj imunitu. Zázvorový či bylinkový čaj vás udrží v teplé aj v tých najsychravejších dňoch. Pozor si dajte na to, aké účinky majú jednotlivé bylinky. Ako vysoko citlivá osoba (HSP) na ne budete reagovať prudšie než bežní ľudia.
Venujte sa zmysluplným aktivitám
Zima je obdobie, kedy by ste nemali zabúdať ani na duchovnú potravu. Veď nie nadarmo sa hovorí, že nielen jedlom je človek sýty. Ako zakomponovať zdravú stravu pre dušu do každodenného jedálnička? Skúste si napísať zoznam vecí ktoré vás naplňujú šťastím, radosťou či pokojom. Môžu to byť aktivity ako učenie sa cudzieho jazyka, písanie si denníka, modlitba, návšteva galérie, počúvanie podcastu, čítanie poézie, skladanie origami alebo kŕmenie vtákov v parku. Potom zoznam rozstrihajte a každý deň si vytiahnite jeden papierik s aktivitou, ktorej sa budete v daný deň venovať. Ak si pripravíte takýchto papierikov 24, poslúžia vám ako adventný kalendár.
Zabúdať by ste nemali ani na aktivity, ktoré vám pomôžu cítiť sa dobre vo vlastnom tele. Ak patríte medzi vysoko citlivých ľudí, ktorí vyhľadávajú vzrušenie (tzv. high sensation seeking HSP), určite oceníte množstvo adrenalínových športov, ktoré v tomto období môžete praktizovať. Ak zimné športy nie sú vašou šálkou kávy, rozhýbať sa môžete aj v interiéri – vyskúšajte napríklad jogu alebo spoločenské tance.
Zimné obdobie sa tradične spája so sviatočnou radosťou a veselosťou. Čo však robiť, ak pre vás toto obdobie prináša skôr negatíva? Verím, že v tomto článku ste načerpali inšpiráciu, ako môžete prežiť zimné mesiace a obdobie Vianoc a Nového roka bez stresu aj napriek svojej vysokej citlivosti.