Päť povolaní pre vysoko citlivých

Vysoko citliví ľudia (HSP) zvyčajne pristupujú k výberu svojho povolania veľmi zodpovedne. V práci totiž hľadajú viac ako len zdroj príjmu. Viac ako výplata ich teší pocit sebarealizácie a vedomie, že svojou troškou prispeli k tomu, aby bol svet lepším miestom.

Aj napriek tomu sú so svojím profesijným životom častokrát menej spokojní než ich menej citliví kolegovia. Rovnako, ako v prípade mnohých ďalších oblastí, aj v pracovnom živote pre HSP zavážia najmä podmienky. Hlučné pracovné prostredie, nedostatok denného svetla, náročný šéf, no aj zdanlivo také maličkosti ako nepohodlná stolička či nevhodne nastavená klimatizácia im na radosti z práci rozhodne nepridávajú.

V tomto článku sa bližšie pozrieme na päť povolaní, v ktorých môžete ako HSP využiť svoje prirodzené nadanie. Zároveň prinášam aj tipy a triky, ako sa pri výkone týchto povolaní vysporiadať s negatívnymi vplyvmi prostredia a tipy na alternatívne profesie.

Lekár

Možno vás zarazilo nájsť toto povolanie na vrchole zoznamu profesií pre vysoko citlivých ľudí. Na jednej strane sa vysoko citliví ľudia vyznačujú empatiou, a teda nečudo, že ich priťahujú pomáhajúce profesie v rôznych oblastiach, zdravotníctvo nevynímajúc. Na druhej strane sú to však práve zdravotníci, ktorí často zápasia so syndrómom vyhorenia, na ktorý sú HSP mimoriadne náchylní.

Pri hľadaní práce v tomto odbore sa preto zamerajte skôr na menšie kliniky či súkromné praxe. Presvedčte sa, že váš budúci zamestnávateľ sa usiluje vytvoriť dôstojné podmienky pre pacientov aj personál. Osvojiť by ste si mali aj techniky, ktoré vám pomôžu oddeliť osobný život od pracovného a zrelaxovať aj po namáhavom dni.

Ak túžite pomáhať ľuďom, uplatnenie môžete nájsť aj v profesiách ako fyzioterapeut, logopéd, psychoterapeut či psychológ.

Copywriter

Hĺbka, s akou HSP dokážu vnímať jazyk a jeho nuansy, ich predurčuje stať sa skutočnými majstrami slova. Primiešate k nej ešte za hrsť kreativity a schopnosť vcítiť sa do zákazníka a výsledok v podobe úspešného copywritera na seba nenechá dlho čakať.

Ak je popri cite pre jazyk vašou silnou stránkou skôr zmysel pre detail, zvážiť by ste mali aj kariéru editora alebo prekladateľa úžitkových textov.

Photo by lilartsy on Unsplash

Čerešničkou na torte je, že všetky tieto povolania môžete vykonávať z pohodlia domova. Ak však nechcete, aby sa vaša vysnívaná práca razom zmenila na nočnú moru, rozhodnite sa pre spoluprácu s firmami, ktoré pred kvantitou uprednostňujú kvalitu.

Učiteľ

Odhaduje sa, že 30 % vysoko citlivých ľudí tvoria extroverti. Práve extrovertní HSP častokrát túžia využiť svoje prirodzené nadanie pri sprevádzaní mladých ľudí na ceste do dospelosti.

Podobne, ako v prípade kariéry v zdravotníctve, aj tu však platí, že pred podpisom pracovnej zmluvy by ste mali zvážiť, či dokážete vyhovieť nárokom svojho budúceho zamestnávateľa. Medzi odvrátené stránky učiteľského povolania patrí najmä práca v hlučnom prostredí, neustála konfrontácia s väčším počtom ľudí, ako aj nedostatočné platové ohodnotenie.

Photo by Adam Winger on Unsplash

Rozvíjať potenciál budúcich generácií môžete aj ako kariérny poradca. V prípade, že chcete vyučovať cudzie jazyky, uplaniť sa môžete v jazykových školách, kde je väčšia šanca na vyučovanie v menších skupinách. Hoci nejde o klasické školské predmety, za zváženie rozhodne stoja aj kurzy pre dospelých – od počítačových zručností cez ručné práce až po účtovníctvo.

Programátor

Spoločným menovateľom profesií v oblasti IT je, že si vyžadujú schopnosť koncentrácie a cit pre detail a kvalitu. Inými slovami, ideálny kandidát na pozíciu programátora je človek, ktorý v sebe spája práve tie vlastnosti, ktoré sú vlastné väčšine vysoko citlivých ľudí.

Keďže softvér dnes už nevyvýjajú jednotlivci, ale celé tímy, pri práci bezpochyby zužitkujete aj dar empatie. Tá ešte viac vynikne na pozíciách, ktoré sú priamo orientované na zákazníka, ako napríklad UX dizajnér.

Keďže dopyt po odborníkoch v oblasti informačných technológií stále rastie, zamestnávatelia sa snažia svojim zamestnancom čo najviac vyjsť v ústrety a zabezpečiť pre nich optimálne pracovné podmienky. Už pomaly samozrejmosťou je možnosť pracovať z home officu a flexibilná pracovná doba, ako aj ergonomicky vybavená kancelária.

A keď už spomíname pracovný priestor, vyhnúť by ste sa určite mali práci v open space alebo kancelárii zdieľanej s väčším počtom kolegov.

Umelec

To, že vysoko citliví ľudia tvoria v populácii menšinu, je pre nich darom aj prekliatím. Na jeden strane totiž majú na svet okolo seba jedinečný pohľad, na strane druhej neraz zápasia s tým, ako tento pohľad sprostredkovať zvyšku spoločnosti. Keďže väčšina HSP sú introverti, na nepochopenie často reagujú utiahnutím sa do svojho vnútra.

Omnoho produktívnejším riešením tejto situácie je však siahnuť po maliarskej palete alebo notovej partitúre. Vďaka svojej svedomitosti a schopnosti rozoznávať farby, zvuky, vône a tvary, ako aj ľudské charaktery, sú HSP výborní hudobníci, tanečníci, spisovatelia, sochári, maliari, dizajnéri či umeleckí remeselníci.

Kariéra umelca môže byť strastiplná (absencia stáleho príjmu vo vás môže najmä v začiatkoch vyvolávať existenčné obavy), no väčšina vysoko citlivých ľudí v nej dokáže nájsť naplnenie a autonómiu, po ktorých tak veľmi túžia.

A čo vy, našli ste sa aj vy v niektorom zo spomínaných povolaní? Podeľte sa s nami v komentároch 👇

 8

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *